Dopravní automobil Avia

Avia A21 Furgon (DA12 L1R)

Avia A21 Furgon

V roce 2004 jsme se po dohodě s obecním úřadem rozhodli vyměnit již dosluhující skříňovou Avii A30 za novější vůz, který by lépe splňoval požadavky našeho sboru.

Výběr auta

Při výběru vhodného typu auta jsme se řídíli několika důležitými požadavky. Nové auto musí být vhodné k přepravě družstva a vybavení na soutěže, ale zároveň musí sloužit jako dopravní automobil pro zásahovou jednotku SDH. Musí proto mít dostatečný počet míst pro posádku i dostatečně velký přepravní prostor. Na druhou stranu musí být auto cenově dostupné.

Po zvážení všech alternativ jsme se rozhodli pro nákup ojeté Avie A21 Furgon v sedmimístném provedení. Požadavek na sedm míst byl velmi důležitý, protože dodatečné přidání sedadel je vzhledem k legislativním omezením v současné době velice problematické.

Koncem roku 2004 bylo zakoupeno auto, které dříve sloužilo u Českého Telekomu. Vůz byl vyroben v roce 1995. Nezávislé topení poskytuje dobrý komfort pro posádku. Stav karoserie vyžadoval vyvaření některých částí. S tím se ale počítalo již při nákupu.

Přestavba na hasičský dopravní automobil

Vyvaření karoserie bylo hotovo na začátku jara 2005. Protože v té době již začaly soutěže a další aktivity SDH, práce na autě víceméně ustaly. Znovu se přestavba rozjela až na podzim. Byla zakoupena třítónová siréna, starší světelná rampa AZD 530 s reproduktorem, zábleskový maják do zadní části vozu a dvě menší záblesková světla na přední ochranný rám. Vše bylo vybíráno s ohledem na cenu, užitnou hodnotu a požadavky homologace.

Pro začátek jsme se rozhodli vybavit naše auto v kategorii dopravní automobil s redukovanou výbavou. Postupně by ale mělo být doplňováno dalším užitečným vybavením zejména pro technické zásahy. Pro každý kus vybavení bylo zvoleno přesné místo, bylo nutné vyrobit a namontovat mnoho specializovaných držáků, úchytek a upínacích mechanismů. Většina byla vyrobena svépomoci a tedy s minimálními náklady. Upínací popruhy pomohl vyrobit Milan Ošlejšek.

Práce na podvozku a karoserii

Ošetření podvozku v sobě zahrnovalo důkladné odstranění koroze a následné ošetření o ochrannými vrstvami.

Časově i technicky nejnáročnější operací byly karosářské opravy a nastříkání auta. Neustálé broušení a stříkání jednotlivých vrstev představovalo na tak velké ploše nekonečnou dřinu.

Místo tradiční červené barvy jsme se rozhodli použít reflexního barvu RAL-3024. Tuto speciální barvu používá např. Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Barva má tu vlastnost, že za špatných světelných podmínek září a tím výrazně zvyšuje bezpečnost posádky. Za normálního denního světla má barva více oranžový odstín než tradiční červená. Cena reflexní barvy přitom není výrazně vyšší než cena klasického provedení.

Všechny lakýrnické práce byly prováděny doslova na koleně. Proti dešti jsme museli několikrát stavět improvizovaný přístřešek, pro náročné operace, např. nástřik finálních vrstev, nám byly zdarma poskytnuty prostory v ZD Skály. Navzdory náročným podmínkám je ale konečný výsledek vynikající. Karosářské a lakýrnické práce řídil a prováděl Martin Janík. Přestože není členem SDH, vše dělal zcela zdarma. Za to mu patří obrovské uznání a dík.

Související články

Studie

Vzhled auta byl předem důkladně plánován. Proto vznikla celá řada obrazových studií, na kterých jsme diskutovali různé možnosti. Zde je ukázka několika takových studií:

Vizualizace

Fotodokumentace z přestavby

Fotogalerie

Print Friendly, PDF & Email