Historie v kostce

Následující unikátní záběry vznikly v letech 1968-1969 a jejich autorem je Václav Ošlejšek. Zachycují okrskové cvičení pořádané v obci Suchý a také oslavy 40. výročí založení SDH Suchý. Záběry byly pořízeny na 16mm film. V roce 2007 byly znovuobjeveny, restaurovány, zdigitalizovány a představeny veřejnosti v rámci oslav 80. výročí SDH Suchý, tedy 40 let od jejich vzniku. V roce 2017, u příležitosti oslav 90 výročí, jsme nechali film profesionálně zrestaurovat a znovu zdigitalizovat do HD rozlišení. Kvalita je nesrovnatelně vyšší než u starší verze. Nicméně vzhledem ke stáří filmu se již některé záběry nepodařilo zachránit.

SDH Suchý 1968-1969

Sbor dobrovolných hasičů obce Suchý byl založen dne 29. června 1927 v půl třetí odpoledne na ustavující valné hromadě. Do sboru vstoupilo 14 členů činných a 20 členů podporujících, kteří se zavázali, že budou sbor podporovat hmotně i morálně. Historicky prvním starostou byl zvolen Jaroslav Kejík, jednatelem Josef Ošlejšek, náčelníkem Augustin Krejčíř a místostarostou František Ošlejšek. O tom, že žádné začátky nejsou lehké, svědčí fakt, že po vzájemných neshodách v roce 1928 na protest ze sboru vystoupili dva členové, aby o rok později, po vyjasnění celé záležitosti, do sboru opět vstoupili.

Zakládající členové
Zakládající členové

Sbor ale nezačal svoji činnost pouze rozmíškami. Ihned po založení se zapojil do okrskových a župních cvičení. Na podzim roku 1927, tedy půl roku po založení, byla pořízena první stříkačka. Jednalo se o ruční zápřahovou stříkačku z Otinovsi taženou dvěma koňmi. Sdružení k ní zakoupilo také 100 metrů hadic, 16 přileb, 2 povelky, dvě houby do kouře a další prostředky. Krátce na to, v roce 1928, se jednotka podílela na likvidaci svého prvního lesního požáru a na záchranných pracích při povodni.

10. výročí SDH Suchý
10. výročí SDH Suchý

Hasičské vybavení bylo zpočátku uskladněno jen provizorně a teprve v roce 1932 bylo vybudováno a slavnostně otevřeno hasičské skladiště, což je starý výraz pro zbrojnici. Každý člen měl za povinnost na stavbě bezplatně odpracovat nejméně dva dny, přesto se sbor na čas dostal do finanční tísně. O nutnosti a prospěšnosti této stavby přesto nemůže být pochyb. V letech 1958 až 1959 pak byla vybudována nová zbrojnice, v budově obecního úřadu. V roce pak 2023 byla slavnostně otevřena zcela nová zbrojnice u kulturního domu.

Technika také prošla od svého počátku celou řadou změn. V roce 1948 nahradila koněspřežku motorová stříkačka PS12. Konstrukční vada dynama u nového stroje ale způsobovala problémy při startování za nízkých teplot, což se málem vymstilo při místním požáru stodoly v prosinci roku 1956. Proto byla později tato motorová stříkačka nahrazena modernější verzí, která u nás po několika radikálních změnách slouží dodnes. (v roce 2003 byl vyměněn motor a v roce 2012 prošel kompletní generálkou jak motor, tak i čerpadlo).

Původní PS12
Původní PS12

Prvním autem ve výbavě SDH Suchý byl valník značky Citroen, zakoupený v roce 1949. V roce 1962 byl Citroen nahrazen jiným valníkovým automobilem, legendární Tatrou 805, tzv. Kačenou. Poté sbor vlastnil skříňovou Avii A30, kterou v roce 2006 nahradila Avie A21 Furgon. Od roku 2016 pak vozový park doplnil dopravní automobil Ford Transit Kombi L3 350 Trend.

Valník Citroen
Valník Citroen

První cisternou u sboru byl, a stále ještě je, ruský Zil 131 – velmi spolehlivé auto s nedostižnými terénními vlastnostmi, které již mnohokrát prokázal při lesních požárech. V letech 2003 – 2006 patřila do vybavení sboru také Tatra T138. Tak velké auto ale nebylo kde garážovat a proto jsme se ho následně zbavili.

Zakládající členové

Historické fotografie

Print Friendly, PDF & Email