Nový dopravní automobil JSDH Suchý. Seznamte se prosím

Když jsme v roce 2004 pořizovali dopravní automobil, zkráceně DA, Avia A21 Furgon od tehdejšího Telecomu, trvalo více než dva roky, než jsme z něj udělali svépomocí hasičský automobil dle našich představ. Dokonce byl jako snad první automobil na jižní Moravě nastříkán tehdy začínající reflexní barvou. A nutno říct, že nám dosud znamenitě sloužil. Dokonce jsme s ním podnikli několik předváděcích výjezdů do vzdálených koutů České republiky, např. na Hasičské slavnosti do Litoměřic nebo na Pyrocar do Přibyslavi.

Čas ale nejde zastavit a tak se náš dosavadní dopravní automobil postupně stal téměř nejstarším dopravním automobilem na našem okrsku. Bylo proto nutné začít se poohlížet po novějším autě, které by splňovalo naše náročné požadavky. Je potřeba si totiž uvědomit, že DA slouží nejen jednotce, ale i sboru, a to pro dopravu na sportovní soutěže, při běžných každotýdenních tréninzích mladých hasičů, nebo při organizování různých akcí, kterých věru není málo. Proto když byla na konci roku 2015 zveřejněna výzva Ministerstva vnitra na pořizování dopravních automobilů a na stavbu požárních zbrojnic, začali jsme podnikat nutné kroky k tomu, abychom tuto příležitost nepropásli a ve velmi krátkých termínech, které byly k dispozici, žádost podali.

To vše se odehrávalo v době, kdy zastupitelstvo obce nebylo usnášeníschopné a připravovaly se další volby na jaro 2016. Aby vše bylo ještě komplikovanější, bylo nutné zkombinovat dotaci Ministerstva vnitra s dotací Jihomoravského kraje, aby spoluúčast obce byla co nejmenší, což vyžadovalo ne dvojnásobné, ale čtyřnásobné úsilí, protože co se týká byrokracie, tam jednoduché matematické zákonitosti neplatí. Navzdory nejisté době se podařilo grantovou přihlášku podat, dotaci získat a realizovat.

img_9441

Schváleno. Mladým hasičům se nové auto libí 🙂

Pořízení automobilu z dotací má řadu výhod i nevýhod. Nespornou výhodou je rychlost realizace, protože specializovaná firma je schopná auto připravit v řádu týdnů. Díky systému otevřených veřejných zakázek dokonce za velmi rozumnou cenu cca 850.000,- Kč. V našem případě automobil dodala brněnská firma TECHSPORT, s.r.o. k naší plné spokojenosti. Jedná se samozřejmě o zcela nový vůz. První „funglovku“ v historii suchovských hasičů. Nevýhodou dotací jsou pak omezení daná dotační výzvou. Dodaný automobil má například sice velký, zato však prázdný zavazadlový prostor a je vybaven jen základním vybavením dle vyhlášky (LED majáky, vozidlová radiostanice, hasicí přístroje apod.). Na rozdíl od původní Avie je Ford vyveden v „klasických“ hasičských barvách, tj. v tmavě červené. To nebylo dáno omezením dotačního titulu, ale naším rozhodnutím, aby auto obec nestálo ani o korunu víc, než je nezbytné.

Nový dopravní automobil vytrhne našemu sboru pověstný trn z paty týkající se přepravy osob a běžné, většinou soutěžní, činnosti. Před námi jsou ale i další výzvy. V tuto chvíli cisterna Zil patří jednoznačně k nejstarším cisternám na okrsku, a ne jen na okrsku. I sbory, které dříve žádnou cisternu ani neměly, disponují novější technikou. Problém naší jednotky je ale zbrojnice, která je pro jakoukoliv novější cisternu příliš malá a díky stavebním úpravám provedeným v minulosti na budově obecního úřadu nerozšiřitelná. Naším strategickým cílem proto musí být snaha o vybudování zbrojnice nové. Bez ní není možný rozvoj hasičů v obci. A chybějící rozvoj vede nutně k úpadku a v horší případě k zániku. Víme, že to je běh na dlouhou trať, a že obec musí vynakládat mnoho dalších investic, ale krůček po krůčku je třeba se k vysněnému cíli přibližovat. Protože štěstí přeje připraveným. A rozhodně nehodláme jen stát s napřaženou rukou.

Technické parametry

Roky výroby 2016
Kategorie vozidla M1
Palivo nafta
Max. výkon motoru 96 kW při 3500 otáčkách za minutu
Zdvihový objem 1955
Posádka 8+1
Délka 5 981 mm
Šířka 2 059 mm
Výška 2 700 mm
Rozvor 3 750 mm
Provozní hmotnost 2 281 kg
Povolená hmotnost 3 500 kg
Max. hmotnost přípojného vozidla 2 000 kg brzděného / 750 kg nebrzděného
Max. hmotnost jízdní supravy 5 050 kg
Počet náprav 2, přední hnaná
Max. rychlost 150 km/h
Spotřeba paliva 7.2/6.0/6.4 l/100km

Fotogalerie

Print Friendly, PDF & Email