Hasiči čerpali sedm hodin vodu z nádrže. V rámci cvičení

Převzato z webu SDH Okrouhlá, upraveno.

V neděli 31. května 2015 se uskutečnilo taktické cvičení benešovského okrsku. Námětem bylo dlouhotrvající čerpání vody z benešovské nádrže.

Únava všech přítomných hasičů na konci cvičení vypovídala o nelehkém námětu a hlavně dobře odvedené práci. Jednotky byly na místo události vysílány ve dvou vlnách. Po příjezdu první a to místní jednotky byl veliteli předán námět a jednotlivé úkoly, které mají jednotky splnit: Při dlouhodobých deštích došlo ke zvýšení přítoku vody z polí a lesa do požární nádrže. Vlivem špatného technického stavu hráze a nemožnosti regulace hladiny stavidlem hrozí přelití vody a vyplavení přilehlých zahrad a rodinných domů.

Na  čerpání byla nasazena všechna dostupná čerpadla. Aby to ale nebylo tak jednoduché, bylo nutné četpat hlavní část vody přes horizont kopce vzdálený 250 m, tak aby nedocházelo k opětovnému vtékání do nádrže. Do dešťové kanalizace pod nádrží byla vypouštěna voda pouze ze dvou vedení B75. Z ostatního vedení, a to celkem 7 x paralelních vedení B75, byla voda vypouštěna přes horizont kopce do lesního porostu. Na místě byla tedy realizovaná dálková doprava vody ze stroje do stroje, čerpání pomocí elektrických a motorových kalových čerpadel a plovoucích čerpadel různého výkonu.

Vzhledem k tomu, že jednalo o dlouhodobý zásah, byla nasazena i předurčená jednotka OOB (JSDH Okrouhlá) na vytvoření týlového zázemí. Stravu a ochranné nápoje zajistila obec Benešov.

Po téměr 7 hodinách čerpání bylo rozhodnuto. Hasiči si připsali na konto velké vítězství a vyčerpali celou nádrž, která projde v nejbližších dnech rekonstrukcí. Nicméně ztráty byly veliké: na místo zásahu nedojela jedna CAS 25 – závada na spojce, další CAS 25 – porucha čerpadlové části, porucha 3 ks PS 12 a jedna prasklá hadice B75. Alespoň takhle byly sečteny předběžné ztráty. Na starších strojích se podepsal dlouho trvající zásah.

Cvičení se zúčastnily jednotky Benešova, Okrouhlé, Suchého, Velenova, Valchova a Ludíkova. SDH Suchý nasadil jak Avii A21 Furgon s PPS 12, tak i cisternu Zil.

Fotogalerie

[pe2-gallery album=“http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/112108963957944911990/albumid/6155129057341427825?alt=rss&hl=en_US&kind=photo“ ]

Print Friendly, PDF & Email