Výjezd: Požár chaty – doplněno

Tisková zpráva – duchapřítomný soused zachránil ženě život

Viz také www.pozary.cz.

Sedmasedmdesátiletou ženu zachránil v neděli 6.7.2008 z hořící chaty v lese v rekreační oblasti Suchý na Blanensku její soused.

Muž zaslechl volání ženy o pomoc, bez váhání pronikl do zakouřené chaty a popálenou ženu vyvedl do bezpečí. „Paní volala docela slabě, našel jsem ji v zakouřené kuchyňce, kde se pokoušela hasit oheň. Dvakrát se vracela, než se mi ji z toho kouře podařilo vyvést před chatu. Pak jsem okamžitě zapnul čerpadlo vody a s ostatními sousedy jsme kbelíky hasili požár uvnitř. Když přijeli hasiči, největší plameny byly pryč a z chaty se jen kouřilo," říká majitel sousední chaty, jednapadesátiletý Brňan Dalibor Doležel. Zraněné seniorce poskytli první pomoc hasiči a přivolaní zdravotníci ženu s popáleninami na hlavě převezli do nemocnice.

Požár byl operačnímu středisku HZS ohlášen v 9.08 hodin a ZS ohlášen v 9.08 hodin a protože jde o chaty na odlehlém místě v lese, na místo vyjelo pět jednotek hasičů – profesionální jednotka ze stanice v Boskovicích a dobrovolné jednotky z Okrouhlé, Suchého, Žďárné a Benešova. Pohotový zákrok D. Doležela a dalších sousedů s kbelíky s vodou zabránil většímu rozšíření požáru a hasičům usnadnil práci. Hořící část stropu a příčky mezi kuchyní a ložnicí chaty lokalizovali v 9.29 hodin a po rozebrání části stropu zlikvidovali o 30 minut později. V plamenech shořely asi tři čtverečních metry stropu a část dřevěná příčky mezi místnostmi. Příčinou vzniku požáru byla neopatrnost seniorky při topení v kamnech. Poblíž kamen sušila utěrku, ta však z věšáku spadla na rozpálený kouřovod a začala hořet. Škodu na starší chatě o půdorysu zhruba čtyři krát pět metrů vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 20 tisíc korun, hodnotu majetku uchráněného zásahem hasičů na 300 tisíc korun.

— por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

Činnost SDH Suchý při zásahu

SDH Suchý se zásahu zúčastnilo s cisternou ZIL-131 v počtu 1+3. Na místo jsme dorazili ve stejný okamžik jako JSDH Okrouhlá a Benešov. Byl proveden průzkum, provedli jsem odpojení elektrického proudu a poté jsme asistovali při lokalizaci a likvidaci požáru. K tomu stačil jeden proud C52 z cisterny JSDH Okrouhlá. Návrat na základnu byl v 10:48.

Fotogalerie

[pe2-gallery album=“http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/112108963957944911990/albumid/5861457950248200961?alt=rss&kind=photo&hl=en_US“ ]

Print Friendly, PDF & Email