Pyrocar 2018

V sobotu 18. srpna 2018 jsme se vydali na největší setkání hasičské techniky Pyrocar 2018. Vyrazili jsme s veškerou technikou: dopravními automobily Ford Transit a Avia A21 Furgon i s cisternou ZIL. Na přibyslavské letiště, kde se akce tradičně koná, jsme dorazili jako poslední. Na vině byl dopravní kolaps v Přibyslavi způsobený návalem návštěvníků a příliš komplikovaným systém při vjezdu do areálu. 

K vidění bylo obrovské množství aut. Podle pořadatelů byl překonán rekord, když se zúčastnilo více jak 320 kusů vystavované techniky. A nechyběly skutečné unikáty, jako například prototyp Tatry Force s větší kabinou (více na pozary.cz), nebo speciál TIGON, rovněž na podvozku Tatra. Mezi unikátní exponáty patřil nakonec i náš ZIL. Alespoň podle zájmu, který vzbudil. Celý den se u něj střídaly hloučky nadšenců a fotografů. 

Technika dobrovolných jednotek se za čtyři roky, které uplynuly od posledního Pyrocaru, obrovsky posunula. K vidění byla spousta nových kvalitně vybavených cisteren, často již v barevném provedení „signální červená“, kterou obléká i náš Furgon, který byl v 2007 pravděpodobně první autem dobrovolných hasičů s touto barvou.

Pobyt návštěvníkům i hasičům zpestřovaly ukázky zásahů, prezentace vystavovatelů, kulturní program i počasí, které si tentokrát odpustilo liják, přestože to jednu chvíli vypadalo, že se bude historie opakovat a vyprahlá půda letiště se během chvíle změní v bahenní lázně, jak se tomu stalo v roce 2014. Nic takového se ale nestalo a tak si všichni mohli akci vychutnat až do pozdních nočních hodin. Jedinou smutnou událostí tak bylo úmrtí starosty SH ČMS Ing. Karela Richtera, který Pyrocar zahajoval. Čest jeho památce.

Fotogalerie

Print Friendly, PDF & Email