Zúčastnili jsme se soutěže zásahových jednotek

V sobotu 20. čevna proběhla ve Žďárné soutěž zásahových jednotek za účasti osmi družstev mužů a dvou družstev žen. Úkolem bylo postupně projít devíti stanovišti, na kterých se plnily různé úkoly a zároveň měřil čas. Při špatném splnění úkolu dostávala družstva penalizace. Náš tým obsadil šesté místo. U mužů zvítězilo družstvo Boskovice I, u žen pak družstvo z Brna. Po soutěži zásahových jednotek byla uspořádána doplňková soutěž Pivní štafeta. Zde zvítězili kolegové z Velenova, my jsme skončili pátí.

Protože během soutěže nebyl na focení čas, obsahuje fotogalerie pouze snímky pořízené před a po soutěži. Samotná sotěž probáhala takto:

 

Na prvním stanovišti měli dva členové za úkol sestřelit vzduchovkou každý tři válečky. K dispozici měli tři diabolky. Zbytek družstva se mezitím ustrojoval. Střelby se zhostili velitel a strojník, kteří trefili celkem tři válečky se šesti.

Na druhém stanovišti jsme museli ruční pilou dvakrát přeřezat špalek tlustý asi 15 cm. Dva členové družstva drželi špalek a dva řezali. Pak se vyměnili.

Na třetím stanovišti měl strojník zacouvat do vyhrazeného stanoviště, aniž by se dotknul hraničních pásek. Přestože strojník předvedl výborný výkon, byli jsem v této disciplíně poněkud hendikepovaní. Jako jediní jsme se totiž zúčastnili s cisternou Zil-131, zatímco ostatní družstva měla k dispozici mnohem menší a pohyblivější dopravní automobily (DA).

Na čtvrtém stanovišti jsme byli mírně poškozeni. Úkolem bylo vytáhnout savice a rozvinout útočný proud 1xB + 2x2C. Oproti propozicím nás rozhodčí donutili savice i našroubovat. Jenomže Zil nedokáže tlačit vodu z cisterny s nezavodněnými savicemi, což nikoho nenapadlo. Proto došlo ke značné prodlevě. Je nutné ale dodat, že po poradě s rozhodčími došlo k jisté korekci změřeného času. Pro úplnost jen dodávám, že ostatní posádky s DA dělaly útok prostřednicvím PS12 z kádě.

Na pátém stanovišti měl strojník vyheverovat jedno kolo a po opětovném uklizení nářadí jsme měli kutálet pneumatiku po vytyčené trase. Zádrhel u nás byl v tom, že pneumatika se mohla začít kutálet až po uklizení nářadí. Strojník místo toho, aby hodil hever do kabiny, si začal vercajk poctivě skládal a ukládal na své místo tak, jak by mělo být dobrým zvykem všech strojníků JSDH. Netušil ale, že na něho čekají čtyři chlapi, aby mohli začít kutálet 🙂

Na šestém stanovišti byla zdravověda. Dva členové šli vyplňovat testové otázky, nutno podotknout, že bez jediné chyby. Další dva členové mezitím prováděli praktickou ukázku ošetření zranění. Protože jsme měli v naše týmu profesionála – záchranáře Michala Koláře, nebyl s praktickou ukázkou žádný problém. Vlastně byl. I na této disciplíně se totiž trochu nesmyslně měřil čas. A protože profesionálové postupují profesionálně, t.j. rozvážně, ohleduplně k pacientovi a tudíž velmi pomalu, zdrželi jsme se zde více, než by bylo potřeba.

Na sedmém stanovišti bylo úkolem smontovat dvoudílný žebřík, vylézt na stom, zazvonit na zvonek a pak opět žebřík rozebrat. Zde žádný problém nenastal 🙂

Na osmém stanovišti nás čekaly testové otázky z oblasti požární ochrany. Mnoho z nás vyhořelo na otázce "Co znamená zkratka PPS8". Kdo mohl tušit, že se jedná o přívěsnou přenosnou stříkačku, že?

Na posledním devátém stanovišti jsme měli za úkol rozhodit hadice C tak, abychom se trefili branek ve vzdálenosti cca 3-4 metry. Kromě dvou členů se to všem podařilo.

Fotogalerie

[pe2-gallery album=“http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/112108963957944911990/albumid/5861478726251336033?alt=rss&kind=photo&hl=en_US“ ]

Print Friendly, PDF & Email