Úspěch na soutěži zásahových jednotek Rellye Hamry 2012

Rallye Hamry je velmi známá soutěž zásahových jednotek, která má za cíl prověřit schopnosti jednotek při plnění zajímavých úkolů, které jsou velmi věrně simulovány tak, aby se co nejvíce blížily reálným situacím. Při plnění úkolů se tak účastníci mohou setkat s hysterickými nebo nečesky mluvícími účastníky nehod, novináři dychtícími po senzaci, nebo s kolapsem přihlížejícího zatímco jednotka má plné ruce práce při plnění úkolu. Jednotky tak musí prokázat dobrou fyzickou i teoretickou připravenost, znalost taktiky při řešení rozličných situací, ale občas i schopnost improvizace.

Soutěž je určena převážně jednotkám z Olomouckého a Moravskoslezského kraje, ale protože se odehrává nedaleko nás na prostějovsku, zúčastnila se letos soutěže i jednotka z Okrouhlé jako jediný zástupce Jihomoravského kraje. A při své premiérové účasti skončili na fantastickém druhém místě! Navíc s 294 body zaostali pouze o 8 bodů za vítěznou jednotkou z Ostravy – Radvanic. Na úspěchu měla podíl výborná připravenost JSDH Okrouhlá a velení zkušeného okrskového velitele M. Tlamky. Není bez zajímavosti, že členem úspěšného družstva byl i zástupce naší jednotky R. Ošlejšek, který na poslední chvíli doplnil tým z Okrouhlé.

Letos se soutěže zúčastnilo 15 jednotek, které po celý den postupně plnily 9 bodovaných úkolů. JSDH Okrouhlá začínala pátým úkolem. Názvy znějí poněkud fádně, ale výše zmínění hysteričtí a kolabující přihlížející, reálně namaskovaná zranění, nečekané komplikace (např. výbuch během zdolávání požáru ve Flashover kontejneru), extrémní terén apod., dávali plnění úkolů skutečné "grády".

1. úkol: Požár lesa. Simulovaný požár lesa v prudké stráni, kde družstva musela za pomoci PS12 od rybníka provést zásah na 2 ohniska.

2. úkol: Požár půdy. Požár v podkroví fary s pohřešovanou osobou.

3. úkol: Pád osoby do přepadové výpusti. Lezecký zásah spojený s vytažením osoby po pádu do hluboké šachty.

4. úkol: Transport cyklisty. Nalezení zraněné cyklistky v rokli a její transport v náročném terénu k vozidlu záchranné služby.

5. úkol: Záchrana opraváře. Vyproštění a zajištění zraněného opraváře z montážní jámy.

6. úkol: DN s motorkářem. Dopravní nehoda nákladního automobilu a motorkáře.

7. úkol: Zdravověda – propíchnutý. Odletující kus dřeva na pile zasáhl do břicha dítě. Hasiči zde museli provést vyproštění, pomoc hysterické matce dítěte a samotný transport s cizím předmětem k sanitnímu vozu.

8. úkol: Požár Flashover kontejner. Požár ve Flashover kontejneru s následným výbuchem. Zde probíhal zásah u silně zakouřeného objektu v dýchací technice. Během zásahu došlo k detonaci uvnitř objektu, ke ztrátě vědomí zasahujícího hasiče a hasiči tak zachraňovali své vlastní kolegy.

9. úkol: Tiskový mluvčí. Poskytnutí informace o provedeném zásahu na kameru televizní společnosti. Úroveň a obsahovost projevu hodnotil tiskový mluvčí HZS Olomouckého kraje.

Na focení nebyl čas, takže jen pár fotek. Další konkrétnější informace jsou (a postupně budou) k nalezení přímo na stránkách soutěže rallye-hamry.cahd.cz.

 

Fotogalerie

[pe2-gallery album=“http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/112108963957944911990/albumid/5861912115988396977?alt=rss&kind=photo&hl=en_US“ ]

Print Friendly, PDF & Email