Přihlásili jsme se do ankety Dobrovolní hasiči roku

Celostátní anketa Dobrovolní hasiči roku si klade za cíl pozvednout veřejné povědomí a prestiž dobrovolných hasičů a ocenit ty, kteří v průběhu 12 kalendářních měsíců provedli reálné zásahy co nejprofesionálněji nebo vyvíjeli mimořádné aktivity v oblasti prevence.

Když jsme začali přemýšlet o účasti v soutěži v kategorii jednotek, bylo zřejmé, že jako jednotka kategorie V s místní působností nemáme v zásazích šanci konkurovat jednotkám z vyšších kategorií, které se často účastní velkých či neobvyklých událostí. Jeden neobvyklý zásah jsme nicméně letos zaznamenali. Když se to spojí s dalšími aktivitami, tak už by mohlo stát za úvahu investovat čas a energii do přihlášky.

Přihláška se skládá z několika povinných údajů o složení a školeních jednotky. Asi nejdůležitější částí (alespoň tak usuzujeme my), je popis jednoho zajímavého zásahu a tři příklady preventivní činnosti a propagace práce složek ve vztahu k veřejnosti. Ve snaze zaujmout porotu jsme popis události pojali trochu beletristicky, což při omezeném rozsahu 1500 znaků byl trochu oříšek.

Co myslíte, máme s následujícími informacemi v soutěži šanci? Diskutujte pod článkem. Jsme zvědavi na vaše názory.


Stručný popis zásahu

Zkušenosti s nevybuchlou municí má asi málo sborů. Když pak jednotka dostane za úkol hlídat granát z 2. světové války, klade si velitel otázky typu "jak daleko postavit auto". Balancuje mezi opatrností a pocitem "nic se nemá přehánět, ať nejsme k smíchu". V případě hasičů by zodpovědnost vždy měla mít větší váhu a rozhodně by se nemělo nic podcenit. A o tom je popis našeho zásahu.

Podrobný popis zásahu, doplnění

Obec Suchý zažívá nájezdy hledačů pokladů, kteří po letní sezoně s detektory kovů pročesávají pláže rybníka s vidinou zajímavého nálezu. A v sobotu 4. ledna 2014 se jim takový nález povedl. Informace zněly zlověstně: "Nalezeny dva kusy munice. Pyrotechnik odváží jeden granát, druhý bude ráno odpálen na místě. Nález je třeba hlídat."

Nic nepodceňujeme. Kompletně se vystrojujeme, přistavujeme DA, místo ohraničujeme páskou. Tak začíná náš nejnudnější a zároveň strašidelný zásah. Tma umocněná hustou mlhou, blízkost temného lesa, liduprázdnost. Vědomí blízkého nebezpečí se mísí s pocitem zodpovědnosti za osud klidně spících obyvatel. To vše vytváří atmosféru Hitchcockových filmů a nutí nás k celonoční bdělosti.

Za rozbřesku se jdeme podívat, z čeho máme vlastně takový respekt. Předmět svojí velikostí, tvarem i barvou připomíná něco, do čeho by člověk nerad šlápl. Rozhodně nevypadá nebezpečně. Smějeme se svým obavám i tiskové mluvčí, která se bojí přiblížit. Nabízíme jí svoje fotky. Pěkně detailní.

Z klidu nás na chvíli vyvádí pyrotechnik: "Obydlí jsou moc blízko, musíme to převézt na pole." Pak ale bere granát do ruky, ukládá ho do auta a pádí si to pryč, sotva mu stačíme. No vida, přehnané obavy.

Proč nás nechávají stát tak daleko? Vždyť nic neuvidíme! "Když kámen dostane švuňk, letí až 300 metrů", zní odpověď. Kdesi v dáli je slyšet tlumená detonace. V tom vzduch prořízla tmavá šmouha a kousek před tiskovou mluvčí se do země zarývá kámen. Tak přece, náš respekt byl na místě.

Preventivní činnost a propagace práce složek ve vztahu k veřejnosti

1. příklad: Jednotka se pravidelně účastní se svou CAS 24 Zil 131 ukázek v rámci výročí sborů (2-3 ročně). Pravidelně se účastníme Pyrocaru a dvakrát jsme s DA navštívili Hasičské slavnosti v Litoměřicích. Každoročně předvádíme činnost v rámci dětského dne.

2. příklad: V roce 2013 vyšla kniha Veselá abeceda horáčtiny, do které jsme přispěli informacemi o sboru. Letos se připravuje navazující publikace o historii obce Suchý, kde bude rozsáhlá část věnována historii i současné činnosti naší jednotky.

3. příklad: Činnost jednotky je podrobně dokumentována na webu SDH Suchý, který dvakrát získal 5. místo v celostátní soutěži o nejlepší hasičský web. Díky publikovaným detailním informacím se naše technika dostala i na pexeso a do počítačové hry Emergency.

Print Friendly, PDF & Email