Pořídili jsme nové svítilny

Svítilny patří mezi velmi důležité a často používané vybavení hasičů. Nejde přitom zdaleka jen o noční zásahy, ale také o zásahy v zakouřeném prostředí. Když jsme před 5 lety, v roce 2007, pořizovali svítilny EuroLamp DL-100, věřili jsme, že nám budou sloužit velmi dlouho. Zjištění, že baterie ve svítilnách jsou definitivně na odpis a jejich výměna by přišla hodně draho, pro nás tedy bylo zklamáním. Proto jsme se rozhodli pořídit svítilny nové.

Nové svítilny Streamlight Survivor LED jsou o poznání dražší, než naše původní. Přináší ale řadu velmi podstatných výhod, které zásadně zvyšují jejich poměr cena/výkon. Jsou založeny na moderních LED technologiích. Obsahují jedinou velmi výkonnou LED diodu vytvářející intenzivní směrový paprsek s dosvitem 150 metrů. Při plném výkonu vydrží svítit 3.5 hodiny, při nastavení nižšího výkonu pak více jak 10 hodin. Přitom při pátečním nočním taktickém cvičení, kde jsme svítilny poprvé použili, i slabý výkon viditelně dominoval nad ostatními svítilnami našich kolegů.

Další velkou výhodou je možnost použití tužkových baterek namísto dobíjecích akumulátorů. Výdrž při použití alkalických baterií je pak dokonce ještě o něco větší, než při provozu na akumulátory.

Tvar svítilen umožňuje jejich umístění do náprsní kapsy zásahového obleku. Není je tedy nutné držet v ruce, jak tomu bylo u našich předchozích svítilen.

Svítilny byly dodány s klasickou nabíječkou s adaptérem na 230V i na 12V pro použití ve vozidle. Nabíječky jsme zvolili standardní s dobou nabíjení cca 10 hodin. Existují i dražší rychlonabíječky.

Při prvním ostrém použití v nás svítilny zanechaly velmi dobrý dojem. Doufejme, že nám budou úspěšně sloužit přinejmenším 10 let.

Print Friendly, PDF & Email