Nehaste olej vodou!

Hasit rozpálený olej vodou je extrémně nebezpečné. Podle statistik z roku 1998 bylo zraněno na 4600 Britů při smažení hranolek. Více jak 30% těchto zranění bylo způsobeno v noci, tj. mezi desátou hodinou večerní a čtvrtou hodinou ranní. 46 lidí přitom zahynulo.

Přestože je tato hrozivá statistika poměrně stará a navíc platí pro Velkou Británii, situace u nás nebude o mnoho lepší. Typický scénář při vzniku těchto zranění je totiž následující: Podnapilý člověk přijde domů a má hlad nebo chuť na něco dobrého. Postaví na sporák pánev, nalije do ní olej, sporák zapne a pak unaven touto prací usedá do pohodlného křesla nebo gauče, kde usíná. Vzbudí ho (v tom lepším případě) až kouř z hořícího oleje. Zmatený, s kuráží posilněnou alkoholem, pak jde zápasit s ohněm. To co pak často následuje je zachyceno na instruktážním videu. Video také ukazuje co dělat, pokud se do takovéto situace dostanete. Následující rady ale neplatí pouze pro podnapilé lidi, ale jsou extrémě užitečné pro všechny, kdo si občas na sporáku něco usmaží – a to jsou snad všichni. Dodržením následujících tří jednoduchých kroků se můžete vyhnout velkým problémům:

Překlad:
Pokud vám v kuchyni chytne pánev na smažení, nepropadejte panice a řiďte se následujícími instrukcemi:

  1. vypněte sporák
  2. namočte utěrku
  3. přiklopte utěrkou hořící pánev a pak počkejte, až se ručník vysuší.

Nikdy se nesnažte manipulovat přímo s pánví, nebo dokonce lít na pánev vodu … vaše chování by mohlo mít devastující účinky!

Proč je voda s hořícím olejem "výbušná"?

Voda a olej se nikdy nespojí. Olej je navíc lehčí než voda. Pokud tedy nalejeme vodu do hořícího oleje v nádobě, snaží se dostat naspod nádoby. Když se to stane, dostane se voda do kontaktu s extrémně žhavým dnem a začne se okamžitě odpařovat. Tento bleskový proces proměny vody v páru je doprovázen ohromným rozpínáním. A protože voda (nyní pára) je pod olejem, začne se rychle tlačit nahoru a vytriskuje spolu s hořícím olejem. Při tomto procesu je olej rozkládán a okysličován a tím se vytváří vulkanický efekt ohnivých explosí. K tomuto efektu přitom stačí velice malé množství vody. Pokud je naopak v nádobě hodně oleje, dochází k odmrštění ohnivých kapek do okolí, kde mohou způsobit další ohniska požáru.

— zdroj: http://randsco.com/index.php/2007/05/30/p442 + Internet
Print Friendly, PDF & Email