Členové zásahové jednotky si vyzkoušeli výcvikový polygon ve Valchově

Valchovští hasiči si na půdě zbrojnice vytvořili fantastický výcvikový polygon. A čtyři členové zásahové jednotky SDH Suchý měli možnosti si ho v sobotu 21. března 2015 vyzkoušet.

Výcvikový polygon je jakási překážková dráha, která slouží k výcviku nositelů dýchací techniky. Už jsme měli možnost vyzkoušet si polygon Hasičského záchranného sboru v Brně a Prostějově a proto jsme bili velmi zvědaví na ten valchovský. A naše hodnocení: valchovský polygon se svou náročností snadno vyrovná těm profesionálním. Skvělá kombinace překážek je náročná na fyzickou kondici. Nechybí např. průlez škvírou, u které člověk dlouho váhá, jestli se tudy lze vůbec protáhnout, či lehce klaustrofobický tunel.

Oběma dvojicím (v dýchací technice se vždy pracuje ve dvojicích) trvalo projití dráhy něco přes dvacet minut, což tak akorát stačí na zásobu vzduchu ve velké  láhvi o objemu 7 litrů dýchacího přístroje Saturn. Celá dráha se prochází po čtyřech, občas  po břiše, a hlavně poslepu (se zalepenými zorníky masek). Podmínky tedy odpovídají reálnému zásahu, kdy průzkum probíhá těsně při zemi z důvodu nižší teploty ve spodních vrstvách vzduchu a potmě, protože v zakouřené budově hasič nevidí ani na špičku svého nosu, bez ohledu na to, jak silné světlo používá. Nenechte se tedy zmást fotkami ve fotogalerii osvětlenými bleskem fotoaparátu. Hasiči vůbec nic nevidí a vše se odehrává čistě po hmatu.

Pro úplnost uvádíme i účastníky a jejich čísla přileb:

  • 4: Radek Ošlejšek
  • 2: Květoslav Vybíhal
  • 3: Martin Látal
  • 5: Michal Kolář 

Fotogalerie

[pe2-gallery album=“http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/112108963957944911990/albumid/6128733878075739553?alt=rss&kind=photo&hl=en_US“ ]

Print Friendly, PDF & Email