Baví vás práce s dětmi? Staňte se Hasíkem

Oblast prevence je velmi důležitou oblastí, které se hasiči věnují. Naneštěstí se jedná o velmi rozsáhlou oblast s mnoha cílovými skupinami, od předškolních dětí až po seniory. A proto je velmi obtížné vytvořit nějakou ucelenou metodiku. To pak vede k situaci, že cíle preventistů zůstávají nenaplněny, nebo že se za prevenci prohlašují akce, které ve skutečnosti pouze propagují hasiče, ale mají daleko ke vzdělávání v oblasti prevence. 

Jak z toho ven? Jedním z řešení je nesnažit se obsáhnout vše, ale cílit na jasně vymezené skupiny s jasným sdělením. To ostatně není žádná novinka a tato strategie se běžně uplatňuje například v marketingu. A přesně to je cílem projektu Hasík, který cílí na základní a částečně i střední školy.

Co je to Hasík?

Hasík je kurz Hasičského záchranného sboru, HZS, akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. To znamená, že úspěšní absolventi kurzu mohou navštěvovat základní školy s programem preventivně výchovné činnosti v oblasti požární ochrany. A naopak. Základní školy mají v rámci osnov za povinnost preventivně výchovnou činnost učit. Často to ale neumí a rádi proto sáhnou po kvalifikovaných lektorech. Vzniká tak velmi prospěšná symbióza.  A to i přesto, že samotná výuka trvá „pouze“ 2-3 hodiny pro každý stupeň. Výuka je rozdělená do samostatných jednohodinových kurzů, na prvním stupni se vyučuje ve druhé třídě, na druhém stupni v šesté třídě. Výuku provádějí vždy dva „hasíci“. Materiály v podobě skládaček, pexes a dalších drobností jim poskytuje HZS.

Obr. 1: Lektoři jsou samý vtípek, ale dokáží i zatopit. Autor fotografie: Jon Dvo

Obr. 1: Instruktoři jsou samý vtípek, ale umí i pěkně potrápit. Autor fotografie: Jon Dvo

Samotný kurz Hasík patří zcela jistě k těm náročnějším, ale zároveň nejzábavnějším školením, které HZS poskytuje. První cyklus je třídenní a uchazeči se na něm dozví potřebnou metodiku i náplň jednotlivých vyučovacích hodin. Kurz je veden dvěma zkušenými lektory z HZS a dětským psychologem. Na rozdíl od jiných kurzů není Hasík zaměřen na biflování informací, ale pozornost se upírá na práci s dětmi, zvládnutí různých modelových situací, na způsoby prezentace informací apod. (moderně se tomu říká soft-skills).

Po úvodním kurzu by měli účastníci absolvovat praktickou výuku na základních školách, a to jak na prvním, tak i na druhém stupni. Není to povinnost, ale bez praktických zkušeností to mají uchazeči o certifikát mnohem těžší během závěrečného dvoudenního školení.

Závěrečné školení je zaměřeno na prezentace uchazečů. Jednotlivé dvojice jsou grilovány ostatními účastníky kurzu hrajícími roli školáků. Dvojice jsou schválně vystavovány nepříjemným situacím, občas vedeným až do krajnosti. Výkon dvojice je pak podroben diskuzi, jejíž závěry jsou možná to nejcennější, co si všichni, dvojice i záludní „žáci“, mohou odnést. 

Hasík a SDH Suchý

Na benešovském okrsku dosud žádný absolvent kurzu nebyl. Nejbližší hasíci působí v Boskovicích a ve Vratíkově. To se změnilo až 21. listopadu 2015, kdy Radek Ošlejšek, člen odborné rady prevence OSH Blansko,spolu s vedoucím odborné rady Zdeňkem Špačkem kurz Hasíka úspěšně absolvovali a na vlastní kůži zjistili, co kurz obnáší. A protože Hasík je výtečně připraven a velmi dobře zapadá do nově vznikající koncepce preventivní činnosti na okresu Blansko, stane se jistě důležitou, podporovanou a propagovanou aktivitou. Důkazem je ostatně i tento článek.

Pokud vás tedy baví práce s dětmi a chtěli byste spojit příjemné s užitečným a pomoci s výukou hasičské prevence na základních školách, neváhejte, a pošlete mail na adresu radek.oslejsek@sdhsuchy.org. Rádi poskytneme další informace, kontakty, nebo osobní zkušenosti. Informace lze samozřejmě čerpat i z oficiálních stránek Hasíka.

Obr. 2: Absolventi kurzu Hasík: Tišnov, listopad 2015. Autor fotografie: Jon Dvo

Obr. 2: Absolventi kurzu Hasík: Tišnov, listopad 2015. Autor fotografie: Jon Dvo

Print Friendly, PDF & Email